Zbarvení koní

20. května 2010 v 17:52 | kiFflik |  Koně

ZbarveníPříčina rozlišného zbarvení srsti u koní spočíva v individuální genetické výbavě. Kůň má 32 párů chromozómů s mnoha geny, což umožňuje tisíce barevných kombinací. Pro některá plemena má zbarvení prvořadý význam, i když se všechny chovatelské společnosti opírají o taková hlediska, jako je správná stavba těla a pohyb. Polomino (dříve isabela), appaloosa (dříve tygr) a další skvrnitá plemena, jako např. knabstrupský kůň, stejně jako američtí pintos a albinos bývají často považováni za barevná plenena, ačkoli se jedná původně o praktické, pracovní koně. Stojí za zmínku, že proměnlivé zbarvení těchto plemen je odvozováno od znaků, které kdysi bývali zcela běžné u andaluského koně (pod textem), ale také u moderního plemene najdeme. Anglický plnokrevník, arabský a berberský kůň nikdy nemají jiné zbarvení srsti než jednobarevné a chybí jim i zbarvení palomino.Hnědák
Barva těla je hnědá,hříva a ocas jsou černé,příležitostně se objeví bílé odznaky na hlavě a končetinách.Hnědaci mají černé části těla.Existují různé odstíny hnědáků,popisované jako hnědák,tmavý hnědák,světlý hnědák a černý hnědák.Tyto barvy jsou dány množstvím světle hnědých nebo tmavohnědých chlupů.
Srst hnědáka je hnědá,ocas,hříva a často také nohy jsou černé. Oči,srst a kopyta mají tito koně tmavé s vyjímkou případu,kdy má kůň odznaky.Rozlišujeme světlého hnědáka,hnědáka,tmavého hnědáka a černého hnědáka.Ryzák
Barva těla je červenohnědá.Hříva a ocas jsou většinou stejného,případně světlejšího či tmavšího odstínu,než je barva těla.Nikdy nejsou černé.Tito koně mohou mít na končetinách nebo na hlavě bílé odznaky.Existují různé odstíny ryzáků,jako je světlý ryzák,ryzák,tmavý ryzák a černý ryzák.Různé druhy barev jsou dány červenozlatými odstíny chlupů.Černý ryzák má srst barvy tmavých jater.
Ryzák má rezavou barvu srsti. Ocas a hříva jsou zbarvené stejně nebo jsou světlejší,nesmějí však obsahovat žádné černé chlupy. Oči,srst a kopyta mají tmavou barvu. Rozlišujeme světého ryzáka,ryzáka a tmavého ryzáka.


Vraník
Srst musí být zcela černá,bez přítomnosti hnědých chlupů.Hříva a ocas musí být také černé,ale na končetinách a na hlavě mohou být bílé odznaky.Oči,kopyta a kůže mají také tmavou barvu. Vraníci jsou relativně vzácní.Existují i uhloví vraníci (jejich černá srst má modravý nádech) a vraníci ,jejichž srst je v létě černá a v zimě nahnědlá (dříve se jim říkalo letní vraníci).
Vraníci jsou relativně vzácní. Jejich srst i žíně jsou černé. Oči,kopyta a kůže mají také tmavou barvu. Existují i uhloví vraníci (jejich černá srst má modravý nádech) a vraníci ,jejichž srst je v létě černá a v zimě nahnědlá (dříve se jim říkalo letní vraníci).


Palomino ( Isabela )
Isabela, dřívě žluták,je vlastně žlutý ryzák. Srst je světlá a kopyta také.Má zlatou srst barvy nové mince penny,hříva a ocas jsou světlejší.Tito koně mohou mít bílé odznaky na končetinách od kolen nebo bérců dolů a na hlavě. Barevnou odrůdou Isabeli je Palomino (zlatě zářící srst a jasně bílé žíně)
Bělouš
Kožní pigment je tmavý a obsahuje černé a bílé chlupy.Bělouši se obecně rodí tmaví a s postupným věkem vybělují.Existují různé odstíny běloušů,bělouš který je "bílý",šedý tečkovaný bělouš,bělouš s bílou srstí a černými skvrnami,grošovaný bělouš.
Bělouši se vždycky rodí s tmavou srstí a postupně vybělují. S každou výměnou srsti vystupuje pravá barva bělouše zřetelněji.Rozlišujeme četné barvené nuance od červeného po černého bělouše.


Tobiano
Tobiano vypadá,jako kdyby se brouzdal v bílé barvě. Všechny 4 nohy má vždycky minimálně až do poloviny holení bílé. Barva mu také jakoby stéká po hřbetě a tvoří velké,svisle probíhající skvrny se zřetelnými okraji. Jeho nos však bílý není. Na hlavě má tobiano stejné znaky jako ostatní koně: hvězdu,bílou lysinku nebo šňupku. Hřívu i ocas tvoří žíně obojího zbarvení.
Tmavá srst obvykle vytváří oválné či kulaté skvrny pokrývající jeden případně oba boky, krk a hruď. Bílá barva přechází mezi kohoutkem a bedry přes hřbet. Hlava bývá zpravidla tmavá, často s klasickými bílýma odznaky (lysina, hvězda, lucerna nebo sňupka). Ocas a hříva bývají dvoubarevné. Končetiny jsou většinou celé bílé nebo alespoň od kolen či hlezen dolů.


Overo
Tmavá srst vytváří obvykle souvislý pruh na zádech od kohoutku až po kořen ocasu. Také končetiny bývají tmavé. Bílá barva nikdy nepřebíhá přes hřbet mezi kohoutkem a bedry. Bílé skvrny jsou nepravidelné, spíše rozptýlené a jakoby rozstříknuté po těle. Ocas a hříva jsou jednobarevné. Hlava bývá mnohem více bílá než u předešlého typu a častěji se setkáte s modrým (rybím) okem. Overo zbarvení se dále dělí na další tři typy a to:
  • Frame (rámové) overo s typickými bílými skvrnami po bocích těla, které jsou zřetelně orámované tmavým zbarvením. Končetiny těchto koní bývají většinou tmavě zbarvené, hlava bývá velá bílá, často se vyskytuje rybí oko.
  • Callico ovaro je zbarvení charakteristické bílou barvou kopyt, která se po končetinách táhne nahoru a roztéká se po břiše koně na boky těla. Callico overo lze při střední manifestaci bílého zbarvení celkem snadno rozlišit od ostatních forem zbarvení overo, ovšem při malém výskytu např. jen jedné bílé skvrny na břiše je určení typu overo celkem obtížné. Opakem je velmi intenzivní rozšíření bílé barvy po těle koně (kůň je zpravidla celý bílý s výjimkou ušních boltců, kořene ocasu a hrudi). Koně tohoto zbarvení byli vyhledáváni indiány, kteří věřili, že jezdec na takto zbarveném koni nebude v boji zraněn.
  • Splashed white overo (rozstříknutá bílá), pro něž jsou typické, jak sám název napovídá, nepravidelné drobné bílé skvrny. Tento typ zbarvení je nejméně běžný. Koně tohoto zbarvení mívají bílé nohy a bílá břícha a většinou modré (rybí) oko.

Tovero
Spojuje charakteristiky zbarvení tobiano i overo.Grošák
 Grošák je jedno z mnoha možných variant vybělujících běloušů. Má menší nebo větší tmavé okrouhlé nebo oválné skrvny na šedém podkladě(grošování)

Strakáč
Srst má velké nepravidelné plochy bílé nebo kterékoli barvy kromě černé.Kožní pigment je růžový pod bílými plochami a tmavý pod tmavými plochami.Hříva a ocas jsou vždy dvoubarevné a hříva má stejné zbarvení jako je na krku...


Strakáč - Piebald
Má velké černé a bílé skvrny nepravidelných tvarů. Hříva a ocas mohou být černé, bílé nebo smíchané.Strakáč - Piebald
Má velké hnědé a bílé skvrny nepravidelných tvarů. Hříva a ocas mohou být bílé, hnědé (nebo jiné barvy) nebo smíchané.


Albín
Kožní pigment není,kůže je růžová,barva srsti je smetanová a hříva a ocas mají také bledě smetanovou barvu.Někdy je možné rozeznat bílé končetiny a odznaky na hlavě.

Plavák
Kůže je tmavá, srst béžová. Koně mají černé distální části končetin, černé žíně a černou linii na hřbetě tvz. Úhoří pruh.
Plavák má zažloutlou až zlatou srst po celém těle, jen hříva, ocas a spodní část končetin je černá nebo tmavý odstín hnědé, okolí tlamy a špičky uší bývají černé. Plaváci mívají tzv. úhoří pruh, což je pás tmavých chlupů vedoucí od hřívy přes kohoutek a záda ke kořenu ocasu.


Myšák
Má šedivou nebo černou srst s bílími chlupy,což mu dodává namodralé zbarvení.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama