Typy koní

20. května 2010 v 15:51 | kiFflik |  Koně

Typy koní


Těžký kůňProporce a silná,mohutná stavba těžkého tažného koně přímo kontrastuje s plnokrevníkem.
Těžký tažný kůň vyzařuje dojem velké váhy spojené s velkou sílou,kterou vyvine při nižší rychlosti.Tělo je mohutné a hřbet je široký, často se zakulaceným kohoutkem, který může být u některých plemen význačných obzvláštní tažnou silou položen výše než kříž. Tělo je mohutně osvaleno, zvláště na stehnech a zádi. Plece jsou poměně vysoké, což umožňuje nasazení chomoutu, a nohy jsou silné a krátké.
Srst: Prodloužená srst typická pro těžká plemena (rousy) může způsobovat dráždění kůže, jestliže se na ní zachytí vlhká zem. Plemena bez rousů jsou lépe vybavena pro práci v hlubokém, těžkém terénu.
Výška: U těžkých koní bývá 16-18 pěstí (160,5-185,9cm).
Lehký kůňMimořádnost arabského plnokrevníka charakterizují dlouhé končetiny i všechny ostatní proporce. Tělo s hlubokým hrudníkem a šikmou lopatkou je štíhlé.
Na lehkém koni snadno rozeznáme znaky v tělesné stavbě, které ho předurčuje k ježdění. Tvar hřbetu umožňuje snadné upevnění sedla. Prvních osm párů žeber (pevná žebra) je plochých, takže sedlo spočívá za trapézovým svalem. Deset volných žeber je okrouhlených a dobře pérujících. Kohoutek je dobře patrný a sklon plecí od krku a kohoutku činí přibližně 60°.
Výška:Pohybuje se v rozmezích 15-17,5 pěsti (152,2-175-5cm).
Pony


Pony má neobvyklou tělesnou stavbu. Délka jeho těla převyšuje výšku v kohoutku, hloubka trupu se obvykle rovná délce končetin. Délka hlavy je shodná s délkou plece a podobně stejné jsou i zadní míry. Lze pozorovat i rozdíly v akci, které vyplývají z vlivů původního prostředí. Koně mají zřídka tak jistý krok a nemají tak vyvinutý smysl pro vlastní bezpečí jako poníci.
Výška: U poníků se pohybuje mezi 10 a 15 pěstmi (100-152,5 cm).Ustálené plemeno

- Je plemeno, které se na určitém místě udržuje bez známek degenerace a k jehož udržení není potřeba vliv cizí krve ani osvěžení krví ze země původu.

Tažná plemena

- Jsou pracovní a kočárová plemena, která mají vhodnou stavbu těla, svaly a vytrvalost pro práci v zápřeži

Arabové

- Rozlišujeme arabské plnokrevníky, polokrevníky a angloarabské koně. Arabský plnokrevník je jediné opravdu čistokrevné plemeno. Angloarab vznikl křížením anglických a arabských plnokrevníků.

Chladnokrevník

- Vyvinul se z mohutného koně, který žil v lesích střední Evropy. Chladnokrevníci jsou většinou mohutní pracovní koně, kteří se hodí hlavně pro práci v tahu.

Teplokrevník

- Poukazuje na orientální původ daného koně. Pokud se v chovu teplokrevných koní použije opět arabská krev, hovoříme o osvěžení krve. Teplokrevník je v závislosti na procentu plnokrevných předků takzvaně více či méně vysoko v krvi.

Pony

- Koně, kteří dosahují výšky do 148 cm řadíme do skupiny pony. Poníci se od koní kromě výšky odlišují také stavbou těla. V poměru ke své výšce mají poníci většinou hlubší trup než koně. A také mají trochu odlišné pohyby kvůli jejich kratším končetinám.

Jezdecký typ

- Představují ti koně, kteří jsou svou stavbou těla a mechanikou pohybu vhodní pro práci pod sedlem. Chody takového koně musí být prostorné, pravidelné, se správným nohosledem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama